Radujte se narodi, Dani hrvatskog filma uskoro počinju!

Piše: Deni Zgonjanin

21. Dani hrvatskog filma održat će se u Studentskom centru (Kino SC, Teatar &TD, MM centar, Kafić Teatra &TD) od 16. do 22. travnja. Sveopća kriza nije se odrazila na broj prijavljenih filmova kojih je  ove godine na festivalsku adresu pristiglo više od 300, dok je selekcijska komisija u sastavu Dean Šoša, Bruno Kragić i Ana Hušman u program konkurencije uvrstila 111 filmova.

Ukupno gledajući, prijavljen je zadovoljavajući broj uspjelih filmova u svim kategorijama, a pojavilo se i nekoliko intrigantnih novih autora, istaknuo je umjetnički direktor te član selekcijske komisije Dean Šoša

U konkurenciji za nagrade žirija 21. DHF-a (Grand Prix, Oktavijan, Jelena Rajković, Zlatna uljanica te nagradu publike) u kategoriji igranog filma natječu se 22 naslova, dokumentarnog 17, animiranog 20 te eksperimentalnog filma 18. Na popisu namjenskih filmova našlo se 18, a u kategoriji glazbenih spotova 16 uradaka.

Godinama se raspravljalo o tome trebaju li Dani biti festival ili smotra? Treba li  emitirati sve prijavljene filmove ili napraviti strogu selekciju? Ove godine odlučili smo se za malo strožu selekciju no inače, pa konkurencija broji nekoliko blokova manje no prošlih godina. Ipak, nismo bili prestrogi, želeći što većem broju filmova dati prigodu da stignu do gledatelja. Jer iako je filmskih festivala sve više, neki od filmova dobit će pravu šansu jedino na Danima, poručuju članovi selekcije.

Neuspjeli filmovi, ali i neki uspjeli, imaju sličan temeljni problem: scenarij. Kratki igrani filmovi po tome su slični svojim dugometražnim srodnicima, a problem scenarija nerijetko prati i dokumentarce. Ideje su često zanimljive, kamera odlična no priča problematično ispričana i preduga.

Možda smo jedino bili prestrogi prema iznimno brojnim dokumentarcima ‘govornog’ tipa, smatrajući kako je prije riječ o produženim reportažama negoli filmovima. Neki od tih naslova više su nego uspjeli, no čini nam se da zaslužuju neke druge, ‘televizijske dane’, zajedno sa svim ostalim televizijskim formama, od vijesti i reportaža do dokumentarnih serijala i sapunica, stoji u obrazloženju selekcijske komisije.

Uz glavni program konkurencije i na ovogodišnjoj festivalskoj manifestaciji očekuje nas bogat popratni program. U suradnji s Blank_filmskim inkubatorom od 17. do 19. travnja održat će se trodnevna besplatna radionica za 12 polaznika dok će se u suradnji s Hrvatskim filmskim ljetopisom održati radionica filmske kritike pod nazivom ‘Kritični dani‘.

Kućni reklamni video – KRV, program je na kojem će se, u opuštenoj atmosferi kafića Teatra &TD četvrtu godinu za redom prikazivati reklame nastale u privatnim produkcijama.

Program ‘Titlujem srpske filmove za Dane hrvatskog filma’ održat će se 18. travnja s početkom u 20:30 sati,  a riječ je o pokušaju realizacije originalne ideje titlovanja srpskih filmova za prikazivanje kod hrvatskih distributera. Istoga dana, možete saznati sve što vas je zanimalo o odnosu filma i autorskih prava na tribini pod nazivom ‘Treba li nam autorsko pravo…novac ili umjetnost?‘, autorskopravnog specijalista Stribora Jurčića.

Sastavljen od tima prekaljenih kvizaša, kviz DHF-a ‘Kviz ga nije volio‘ by Dada Jihad će 19. travnja, s početkom u 20 sati u kafiću Teatra &TD prigodno provjeriti (ne)znanje filmaša o povijesti, zemljopisu, faktografiji i triviji domaćih pokretnih slika.

Kao i prethodnih godina Skate pool kino će ugostit kratke amaterske filmove iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja, a prije projekcije moći ćete se zagrijati uz dj performans dok ćete od 23 sata moći uživati uz besplatan koncert Final approacha (Slo), Black cellsa (HR) i Svinja (HR) u Sretnoj kući.

Glazbeni će dio programa upotpuniti i zagrebački ska reggae funk pop bend Nan deSKA?!, koji će rasplesat filmaše i filmašku publiku na samom otvaranju festivala, u ponedjeljak 16. travnja, u polukružnoj dvorani Teatra &TD. Rasplesana i opuštena atmosfera glavna je karakteristika njihovih energičnih nastupa kojima su do sada zakačili brojnu publiku i plasirali se na programe niza glazbenih festivala u Hrvatskoj i inozemstvu. Ovoga puta Nan deSKA?! će publici osim svoje glazbe predstaviti i novi video spot i to za pjesmu Volim te.

Osmeročlani bend zaljubljen u 50-e Billie & the Kids ubacit će vas u vremeplov i odvesti u vrijeme rhythm & bluesa, u vrijeme plesnih haljina, u vrijeme rock’n’rolla, 20. travnja u Teatru &TD! Nakon koncerta Billie & the Kids zasigurno ćete htjeti ostati s nama uz rockabilly DJ program do kasnih noćnih sati.

U subotu 21. travnja, predstavljamo vam koprivnički indie punk rock bend Suho Grlo Nos i njihov drugi studijski album Manifest gluposti. „Ovim glazbenim miksom Violent Femmsa na distorziji, Thermalske percepcije društvene stvarnosti, elegancije Sonic Youtha, kao i utjecajem fragmenata Nirvane, Pixiesa, Overflowa i mnogih drugih pokušali smo sami predstaviti svoje viđenje ljudske gluposti“ – ističu SGNovci.


Ulaz na sva događanja je besplatan!

 

DHF RASPORED PROJEKCIJA FILMOVA U KONKURENCIJI

 

Ponedjeljak

 

18:00  GLAZBENI SPOTOVI I NAMJENSKI FILMOVI

HLADNO PIVO: Ezoterija; r: Filip Filković Philatz, 5’06”

ZASTRANIENIE: Distopija 9/11; r: Dražen Kuljiš i Neven Muretić, 3’46”

JUSTIN’S JOHNSON: pijana posla; r: Toni Mijač, 4’11”

ZOSTER:Izbjeglica; r: Kristijan Milić, 3’22”

ROKAMBOL: Roza; r: Josip Visković, 4′

EAST RODEO: Brod; r: Simon Bogojević Narath, 5’23”

LEUT MAGNETIK: Sam na Plesu; Natko Stipaničev, 3’52”

ZIDOVI OD PAPIRA; r: Domagoj Kobelščak Wetdog, 3’20”

OVERFLOW: Surprise; r: Andrej Korovljev, 4′

JINX: Čuvaj me,  ne daj me; r: Andrej Korovljev, 4’17”

STEP AWAY FROM THE CAR; r: Matija Debeljuh, 5’57”

ZAPLEŠIMO U RAJ; r: Katja Restović, 4’04”

DJEČACI: Lovrinac; r: Milan Latković i Danijel Simon, 3’50”

DAMIR URBAN I STJEPAN HAUSER: Black tatto; r: Nataša Antulov i Andro Krpan, 3’38”

ELEMENTAL: Ljuljaj brod; r: David Kapac, 4’35”

URAVNOTEŽIMO SE! (Tetris); r: Miroslav Sikavica, 30”

iPLAY BATTLES; r: Mario Mlakar, 54”

NU WRITE 2011; r: Dario Juričan, 01′

UKLJUČI SE; r: Toni Skorić, 01′

16. FILMSKA REVIJA MLADEŽI I 4. FOUR RIVER FILM FESTIVAL; r: Vjekoslav Živković, 01’40”

URBANI POVRTNJAK; r: David Belas, 06’43”

HPB: Sat povijesti; r: Dalibor Matanić, 55”

KARLOVAČKO PIVO: Društvena mreža; r: Bruno Anković, 45”

NESQUICK: Medveščak; r: Bruno Anković, 30”

KOKO I DUHOVI: Špica; r: Alen Vuković, 01’22”

PRAVI PUT; r: Kristijan Kaurić, 22′

BUDI MUŠKO: Diskriminacija; r: Petar Orešković, 01’10”

BUDI MUŠKO: Nasilje u vezama; r: Petar Orešković, 01’10”

BUDI MUŠKO: Vršnjačko nasilje; r: Petar Orešković, 01’10”

CIVITAS ELAN ZAGREB PREDSTAVLJA: Biciklist i pješak; r: Petar Orešković, 01’10”

CIVITAS ELAN ZAGREB PREDSTAVLJA: Carpooling; r: Petar Orešković, 01’10”

CIVITAS ELAN ZAGREB PREDSTAVLJA: Vlatka i Alojz; r: Petar Orešković, 01’10”

ROVINJ: ROMANTIČNI MEDITERAN; r: Terezija Ružić, Josip Ružić, 06’11”

 

20:30 SVEČANO OTVORENJE

21:00 MIX PREMIJERA

ZAŠTO SLONOVI; r: Marko Meštrović, 8′, animirani

OD DO; r: Miranda Herceg, 10′, eksperimentalni

ŽIVOTINJSKO CARSTVO; r: Igor Šeregi, 15′, igrani

JURKAS – „Jebi ga“; r: Andrej Korovljev, 3’07”, glazbeni spot

VELIKI DAN; r: Đuro Gavran, 52′, dokumentarni

 

Utorak

16:00  IGRANI 1

IRIS; r: Andrija Mardešić, 29′

ROĐENDAN; r: Petar Orešković, 18′

TOČKICA NA NOSU; r: Filip Mojzeš, 10’20”

DJEVUČICA; r: Natalija Župan Lucić, 13′

NASLIJEĐE; r: Lana Zaninović, 8′

RIBLJA JUHA; r:Sunčica Fradelić, 5’58”

EMA; r: Krasimi Gančev, 15′

 

18:00  IGRANI 2

OLA QUERIDA; r: Nina Bančetović, 16′

ZIMA; r: Denis Lepur i Marko Stanić, 16′

DANAS SMO POJELI ZADNJU KRAVU; r: Ana Perčinlić, 8′

IVO; r: Nikola Strašek, 26′

JA SAM SVOJ ŽIVOT POSLOŽILA; r: Sonja Tarokić, 26’50”

 

20:00  IGRANI 3

PRVA DAMA DUBRAVE; r: Barbara Vekarić,  21′

I,J,K,L; r: Dario Juričan, 10′

USKRSNJA JAJA; r: Slobodan Karajlović, 14’30”

MUŠICE, KRPELJI I PČELE; r: Hana Jušić, 30′

SVI UVJETI ZA PRIČU; r: Lukas Nola, 16′

BLAGOJE DVA; r: Hrvoje Gero, 9’33”

IZAĐI; r: Darko Bizjak, 1′

KOMBA; r: Tin Žanić, 14′

ZUBI; r: Daria Blažević, 20′

 

Srijeda

16:00  DOKUMENTARNI 1

20 DANA NA TIBETU; r. Silvestar Kolbas, 71′

ČAROBNE RUKE MAJSTORA IGRAČAKA; r: Nenad Borovčak, Marko Škobalj, 9’50”

 

18:00  DOKUMENTARNI 2

BOSANOGA (sasvim slučajna smrt); r: Morana Komljenović, 74′

ČISTINA; r: Vjekoslav Gašparović, 10’05”

 

20:00  DOKUMENTARNI 3

NIJE TI ŽIVOT PJESMA HAVAJA; r: Dana Budisavljević, 50′

PIJADETE; r: Damir Terešak, 63′

DRAGI JA/PRVO LICE JEDNINE, MUŠKI ROD, R: Sabina Mikelić, oko 40′

 

Četvrtak

16:00   EKSPERIMENTALNI 1

MIMOHOD, OBALA, RIJEKA; r: Željko Sarić, 10′

PREBIVALIŠTE PRAZNINE; r: Tanja Deman, 7’15”

THE SPECTRES OF VERONICA; r: Dalibor Barić, 8′

ZAČUDNOST KAOSA; r: Željko Radivoj, 4′

JUTARNJI PROGRAM; r: Igor Juran, 5’38”

U RATU I REVOLUCIJI; r: Ana Bilankov, 15’03”

TABULA RAZA; r: Sunčica Fradelić, 12′

POLAGANOST; r: Vladimir Končar i Iva Pavičić, 29′

 

18:00   DOKUMENTARNI 4

BLOKADA; r: Igor Bezinović, 92′

 

20:00  EKSPERIMENTALNI 2

ZAGREB – IVANIĆ GRAD – ZAGREB; r: Natko Stipaničev, 5’14”

PARALLEL HIGHWAYS; r: Rino Barbir, 3’56”

TESERAKT / SOMNIUM; r: Helena Schultheis, 12′

SLOŽNE RUKE; r: Igor Grubić, 11’33”

SERENISSIMA (tomu u pohode); r: Željko Radivoj, 11′

WHEN I’m FIVE; r: Focus Group, 7’52”

TRAPEZAKT; r: Miro Manojlović, 3’12”

SITE SELECTION; r: Mare Šuljak, 2’57”

WORLD OF OTHERS, Bruno Pogačnik, 8’24”

 

Petak

16:00   DOKUMENTARNI 5

NADZORNA KAMERA; r: Željko Kipke, 31′

L.E.F.; r: Goran Trbuljak; 9′

25. SAT; r: Tomislav Mršić, 24’45”

NIJE BILO VITRA; r: Mejra Mujičić, Nika Radić,Marina Viculin, 31′

 

 

18:00   ANIMIRANI 1

CIGLA; r: Dubravko Mataković, 6′

POLITIKA; r; Nedjeljko Dragić, 1’30”

MI; r: Midhat Ajanović, 8′

CRTAČ; r: Ljupče Đokić, 5’34”

HAUS MUZIK; r: Ivan Mirko Senjanović, 1’50”

ŠLJOKICE; r: Marina Burolo, 2’16”

BOTUOV BUBANJ; r; Ivana Guljašević, 5’55”

AMO-TAMO; r: Ivana Guljašević, 6’58”

VELIKA AVANTURA GOSPODINA ŠMRKLJIĆA; r: Darko Vučenik, 4’50”

DREAM MYSELF AWAY; r: Josip Žuvan, 11’15”

PAD CHAKRU CRUISE CASTILLA; R: Tea Stražić, 5’25”

 

20:00   ANIMIRANI 2

PLIMA; r: Alen Zanjko, 6’08”

DRAGI KENO; r: Natko Stipaničev, 5’25”

JA VEĆ ZNAM ŠTO ČUJEM; r: Darko Masnec, 5’00”

MESO; r: Ivan Mirko Senjanović, 7’30”

MAČKA; r: Goran Stojnić, 9’21”

PRIČA S POČETKA VREMENA; r: Božidar Trkulja, 10′

OTAC; r: Ivan Bogdanov, Moritz Mayerhofer, Asparuh Petrov,Veljko Popović,Rositsa  Raleva, Dmitry Yagodin, 16′

U SJENI; r: Manuel Šumberac, 4′

SOTONIN SIN; r: Marko Dješka, 9’50”

DANIIL IVANOVIĆ, YOU ARE FREE; r: Petra Zlonoga, 6’16”

 

 

Subota

16:00  DOKUMENTARNI 6

TERASA; r: Vedran Šamanović, Sanja Šamanović, 16′

OBLAK; r: Miroslav Sikavica, 78′

 

18:00   DOKUMENTARNI 7

GENERACIJA Y – „Djeca i roditelji“, 26′

ZEMLJA ZNANJA; r: Saša Ban, 65′

 

20:30  DODJELE NAGRADE I PROJEKCIJA DOBITNIKA VELIKE NAGRADE

 

* Direkcija DHF zadržava pravo izmjene progama.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.