A „BIFA“ ide u ruke …

Piše: Vanja

Već više od 15 godina „BIFA“ glanca puteve za filmove za koje se inače ne bi mnogo čulo a dakle ni vidjelo među populacijom koja se oslanja na „Oskara“ ili eventualno „BAFTU“ kao jedina mjerila u filmskome svijetu. „BIFA“ nije tako glamurozna, jasno, no ništa manje vrijedna, ucrtala je nekim filmovima i put ka onim nagradama „koje se broje“. Prošle godine je cijela bila u znaku (bez obzira što bi i inače stvari išle istim tokom) filma „The King’s Speech“ koji je pomeo masu nominacija i nagrada, predstavivši se s ponosom ovom hvalevrijednom žiriju.

Ovogodišnju je „BIFU“ vodio, kako vele, dobrano pijan Chris O’Dowd, dok je porota mudro zaključila ovjenčati lovorikama “TyrannosaurPaddyja Considinea, ujedno njegov prvi dugometražni uradak. Film je, začudo, ušao u širu konkurenciju isključivo zahvaljujući Oliviji Colman (tako se priča…). Neustrašivi Paddy je odšetao s vrhunskim nagradama: najbolji britanski neovisni film, Olivia Colman kao najbolja glumica te nagrada „Douglas Hickox“ za najboljeg redatelja-debitanta! (Yea…u sebi!) Film je bez sumnje potukao ne baš zanemarljivu konkurenciju iako je, kako vele, općenit osjećaj na dodjeli bio love is all around

Lynne Ramsay je pripala nagrada za nabolju režiju – „”We Need To Talk About Kevin,” Michael Fassbender za najboljeg glumca u “Shame,” Richard Ayoade za najbolji scenarij još jednog debitantskog (ovog puta scenarističkog) dugometražnog uratka “Submarine“. Oskarovka Vannesa Redrave je dobila nagradu za najbolju sporednu žensku ulogu za “Coriolanus” a Michael Smiley je bio nenadani pobjednik kao najbolji sporedni glumac u “Kill List.”

Dublje upoznatima vjerojatno najveće iznenađenje bio je Andrew Haighov “Weekend,” za koji se i otprije pričalo kako je zakinut i ni na čijim ga listama nema – ovoga je puta dobio obje nagrade za koje je nominiran: Tom Cullen kao mlada nada, te najbolje postignuće u produkciji –  može li se iz toga zaključiti da bi ih dobio još da je kojim slučajem bio nominiran u više kategorija?

Kako je i očekivano, „Senna“ se odšetala s nagradom za najbolji dokumentarac, dok „A Separation“ i dalje mete u kategoriji stranih filmova. “Chalk” je nagrađen za nabolji kratki film, dok je drama “Leaving Baghdad” pokupila nagradu Raindance. Dva velika ukrasa britanskog glumišta, Ralph Fiennes i Keneth Brannagh počašćeni su nagradama za životno djelo. (Lijepo je što kod ove organizacije izgleda ne moraš čekati stotu ili eventualno, da ti nagradu unuci primaju posthumno).

Nije iznenađenje što je “Tinker, Tailor, Soldier, Spy,” inače nominiran u cijelih sedam kategorija, ostao skoro praznih ruku. Osim nagrade za najbolje tehničko postignuće zavhvaljujući izvrsnom produkcijskom dizajnu Marije Djurkovic, vjerojatno su ga zaobišli i zbog pretpostavke da je jednostavno prevelik i ipak materijal za „jače“ nagrade. Logično – daleko je to od malog, lijepog i mnogima dragog neovisnog filma; prestižan i očit lovac na nagrade kakav jeste, mora računati da će i na „Oskarima“ biti daleko jača konkurencija nego je prvotno smatrano te je moguće da ovaj film, prije par mjeseci okarakteriziran jednim od najboljih špijunskih trilera s otočja ever, ostane bez ičega. Pa, well.

Izvolite listu nominiranih i nagrađenih:

 

Najbolji britanski neovisni film

“Senna”

“Shame”

“Tinker Tailor Soldier Spy”

“Tyrannosaur”

“We Need To Talk About Kevin”

 

Najbolji redatelj

Ben Wheatley — “Kill List”

Steve McQueen — “Shame”

Tomas Alfredson — “TInker Tailor Soldier Spy”

Paddy Considine — “Tyrannosaur”

Lynne Ramsay — “We Need To Talk About Kevin

 

 

Najbolji redatelj debitant

(nagrada „Douglas Hickox“)

Joe Cornish — “Attack The Block”

Ralph Fiennes — “Coriolanus”

John Michael McDonagh — “The Guard”

Richard Ayoade — “Submarine”

Paddy Considine — “Tyrannosaur”

 

Najbolji scenarij

John Michael McDonagh – “The Guard”

Ben Wheatley, Amy Jump – “Kill List”

Abi Morgan, Steve McQueen – “Shame”

Richard Ayoade – “Submarine”

Lynne Ramsay, Rory Kinnear – “We Need To Talk About Kevin”

 

Najbolja glavna ženska uloga

Rebecca Hall — “The Awakening”

Mia Wasikowska — “Jane Eyre”

MyAnna Buring — “Kill List”

Olivia Colman — “Tyrannosaur”

Tilda Swinton — “We Need To Talk About Kevin”

 

Najbolji muška glavna uloga

Brendan Gleeson — “The Guard”

Neil Maskell — “Kill List”

Michael Fassbender — “Shame”

Gary Oldman — “Tinker Tailor Soldier Spy”

Peter Mullan — “Tyrannosaur”

 

Najbolja sporedna ženska uloga

Felicity Jones — “Albatross”

Vanessa Redgrave — “Coriolanus”

Carey Mulligan — “Shame”

Sally Hawkins — “Submarine”

Kathy Burke — “Tinker Tailor Soldier Spy”

 

Najbolja sporedna muška uloga

Michael Smiley — “Kill List”

Tom Hardy — “Tinker Tailor Soldier Spy”

Benedict Cumberbatch — “Tinker Tailor Soldier Spy”

Eddie Marsan — “Tyrannosaur”

Ezra Miller — “We Need To Talk About Kevin”

 

Mlade nade:

Jessica Brown-Findlay — “Albatross”

John Boyega — “Attack the Block”

Craig Roberts — “Submarine”

Yasmin Paige — “Submarine”

Tom Cullen — “Weekend”

 

Najbolja produkcija

“Kill List”

“Tyrannosaur”

Weekend

“Wild Bill”

“You Instead”

 

Najbolje tehničko postignuće

Chris King, Gregers Sall — Editing — “Senna”

Sean Bobbitt — Cinematography — “Shame”

Joe Walker — Editing — “Shame”

Maria Djurkovic (produkcija-dizajn) – “Tinker Tailor Soldier Spy”

Seamus McGarvey — Cinematography — “We Need To Talk About Kevin”

 

Najbolji dokumentarac

“Hell and Back Again”

“Life in A Day”

“Project Nim”

Senna

“TT3D: Closer To The Edge”

 

Najbolji kratki britanski film

“0507”

Chalk

“Love At First Sight”

“Rite”

“Rough Skin”

 

Najbolji strani neovisni film:

“Animal Kingdom”

“Drive”

“Pina”

A Separation(Jodaeiye Nader az Simin)

“The Skin I Live In”

 

Nagrada „Raindance“

“Acts of Godfrey”

“Black Pond”

“Hollow”

Leaving Baghdad

“A Thousand Kisses Deep”

Leave a Reply

Your email address will not be published.